Galerie Muzea Šumavy

Rekonstrukce Muzea Šumavy v Kašperských Horách

V Kašperských Horáchvlastní Muzeum Šumavy tři objekty, u nichž bylo zřejmé již před několika lety, že je nutná jejich celková rekonstrukce. Záměrem bylo tuto rekonstrukci rozdělit tak, aby co nejméně narušila chod muzea. Proto byly práce rozděleny do tří etap. První etapa byla zahájena v roce 2006 a v jejím rámci byly zbourány nevyhovující staré depozitáře a da lší objekty ve dvorním traktu. Na místě zbouraných objektů byl postaven nový moderní depozitář s  kancelářemi a studovnou. Vybavení nového depozitáře je skutečně na vysoké úrovni včetně moderního mobilního regálového systému a klimatizace. I. etapa rekonstrukce byla dokončena v prosinci roku 2008 a celkové náklady činily 15 857.000,- Kč. Celá akce byla financována z rozpočtu Plzeňského kraje.

Koncem roku 2011 byla dokončena  II. etapa rekonstrukce, která byla zahájena koncem roku 2009. Jedná se o objekt tzv. Galerie, kde jsme využívali především velkou výstavní síň v přízemí. Zbytek objektu byl v takovém technickém stavu, že jej nebylo možné jinak využívat. Ve zrekonstruovaném objektu bude nadále v přízemí výstavní prostor pro krátkodobé výstavy, pokladna a prodejna a ve zbylé části objektu bude nová rozsáhlá stálá expozice šumavského skl& aacute;řství. V této etapě rekonstrukce se řešilo i budoucí propojení tohoto objektu se sousední budovou čp. 140 ( současná stálá expozice ), bezbariérové vstupy  a umístění výtahu. Náklady na druhou etapu rekonstrukce   jsou ve výši 18,47 mil. Kč a stejně, jako v případě I. etapy, i zde je celá akce financována z rozpočtu Plzeňského kraje. V závěru loňského roku byl objekt úspěšně zkolaudován.

V současné době již probíhají přípravy na III. etapu rekonstrukce, která se bude týkat hlavní budovy muzea se stálou expozici, která by mohla být dokončena do roku 2014. Pokud by se v rekonstrukci nepokračovalo, ztratila by svým způsobem smysl i dokončená druhá etapa.  Konečným cílem je oba sousední objekty propojit a sjednotit, spojit jedním společným vchodem a důležité je také bezbariérové řešení celého komplexu ( zbudování výtahu ), které závisí právě na realizaci třetí etapy. Kromě toho se ve třetí etapě počítá také s vybudováním moderního sociálního zázemí pro návštěvníky ( současné je už naprosto nevyhovující kapacitou, technickým stavem i vzhledem ) a přednáškového sálu.

Fotogalerii k rekonstrukci naleznete ZDE.