Simonetta Šmídová

Simonetta Šmídová je žádaná a oblíbená malířka. Bohužel, je více známá veřejnosti na Moravě a dokonce v Praze, kde každoročně můžete navštívit řadu jejích výstav než na Šumavě, kde žije a tvoří. Lze pochopit, že jako rodačka z Brna kde vyrůstala do svých šestnácti let a už jako malá se úspěšně zapojovala do řady výtvarných soutěží, je vítaným výtvarníkem výstavních síní. Rovněž v Praze, kde odmaturovala a má řadu přátel i mezi umělci.

Žije však od té doby se svou rodinou – manželem a sedmi dětmi v Hrádku u Sušice, kde i tvoří a je svým okolím velmi oblíbena. Příležitostí k prezentaci své tvorby pro šumavskou veřejnost i její návštěvníky má však minimální. Důvodem je nedostatek vhodných výstavních síní a galerií. Proč tomu tak je, rozhodně není v nedostatku finančních možnosti, čehož je dokladem přehršle sportovních areálů pro všechny zimní i letní sporty. Že by nabídka vycházela z poptávky ? Hluboký omyl, což je potvrzeno zájmem z toho minima možností, kde své obrazy měla možnost na Šumavě představit nejen Simonetta.

Simonettu Šmídovou řadí odborníci k naivním umělcům, což je trochu nepřesné i když těžko lze její tvorbu zařadit do „jiného šuplete“. Důvodem jsou její náměty, nikoliv amatérský neum. Její obrazy jsou vyprávěnými příběhy. Plných něhy, lásky, radosti i z všednosti, i smutku nad vytrácením toho, co dřív bylo samozřejmostí. Toho, co dnes, v příliš komerčně dravé společnosti se stává spíše vzácností – vzájemná soudržnost, úcta, pokora a ohleduplnost k druhým i respektování individuality. Kam také zařadit provazový žebřík vyrůstající z malého podkrovního okénka přímo do nebe ? Nebo před anonymní studenou fasádou domu dvě k sobě těsně přitisknuté židle, s názvem obrazu „Doma je tam, kde na tě někdo čeká“ ?

Zájem o její obrazy dávají naději, že tyto vlastnosti v nás stále jsou. Z iniciativy Šumavské renesance o.s. a velkým porozuměním Muzea Šumavy Sušice ( které patří mezi vzácné podporovatele současného i regionálního umění ), můžete shlédnout autorskou výstavu Simonetty Šmídové v expozici Muzea Šumavy v Železné Rudě od 5. července do 31.října dle provozní doby.

Iva Sedlářová

Šumavská renesance o.s.