Umění gotiky v krajích Otavy a Úhlavy

Výstava UMĚNÍ GOTIKY v krajích Otavy a Úhlavy v muzeu v Kašperských Horách je v prostředí regionu zcela mimořádným kulturním projektem zajímavým především shromážděním nejcennějších středověkých uměleckých památek z území jihozápadních Čech na jednom místě. Bezprostřední inspiraci našla tato sezónní expozice v rozsáhlém projektu Západočeské galerie v Plzni Obrazy krásy a spásy, Gotika v jihozápadních Čechách. Vedle centrálních institucí jako jsou Národní galerie, Západočeské muzeum v Plzni, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, se na výstavě svými zápůjčkami podílejí také regionální muzea v Klatovech, Strakonicích, Muzeum Šumavy v Sušici a Kašperských Horách. Výstava se uskutečňuje také díky pochopení a velkorysé podpoře správy českobudějovické diecéze.

Nová expozice věnuje pozornost dosud méně zpracovanému regionu jihozápadních Čech – oblasti Pošumaví a Šumavy, kterou vymezují Klatovsko, Horažďovicko, Kašperskohorsko a Sušicko. Jihozápadní Čechy získaly svými přírodními podmínkami, hospodářským i kulturním vývojem, prolínáním českého a německého osídlení i donátorskou činností šlechtických rodů a měst svébytný charakter. Působily zde zřetelné umělecké vlivy z blízkého Podunají, ale i přízeň, které se dostávalo výtvarnému umění především od domácích katolických objednavatelů zvláště v pohusitské době. Dominantním způsobem se v jihozápadních Čechách prosadil hospodářský a kulturní vliv rodu Švihovských z Rýzmberka, jednoho z nejdůležitějších panských rodů Českého království jagellonské doby, reprezentovaného Půtou Švihovským. Kromě šlechty tu vystupují jako objednavatelé výtvarných děl také královská i poddanská města jako utrakvistické Klatovy, dále Horažďovice (náležející Švihovským), Sušice a horní město Kašperské Hory. V oblasti jižních a jihozápadních Čech působily dílny nejvýznamnějších sochařů počátku 16. století v Čechách – Mistra Oplakávání ze Žebráku a Mistra Oplakávání ze Zvíkova. Jejich díla patří mezi naprosté vrcholy pozdně gotické tvorby v českých zemích. S Kašperskými Horami, jejichž blahobyt tenkrát plynul ze zlatých dolů a obchodní cesty do Bavor, je spojován největší počet děl Mistra zvíkovského Oplakávání. S největší pravděpodobností byl tento mistr k městu vázán významnými zakázkami a mohl zde mít po delší dobu i svou dílnu. Pro Kašperské Hory a jejich městský chrám vytvořil mimo jiné velkou oltářní archu (hlavní oltář), z níž se dochovaly dodnes centrální životní plastiky Madony, sv. Markéty a sv. Linharta. Ve výstavě je vedle dalších prací tohoto mistra k vidění také například nově rekonstruovaná „malá“ kašperskohorská archa Panny Marie Ochranitelky jiného (na Pasov orientovaného) tvůrce se sochami Madony sv. Šebestiána a Kryštofa a osmi deskovými obrazy z konce 15.století. Z mohutného hradu pánů Švihovských – Rábí pocházejí údajně deskové obrazy s podobami sv. Kateřiny a Barbory, sv. Agáty a Anežky ze Žichovic a také jemně vypracovaná soška klečící Panny Marie z Čímic u Sušice od monogramisty IP. Při množství dalších exponátů můžete v kašperskohorské výstavě vidět také některé krajové mariánské gotické sochy, které časem nabyly významu zvlášť uctívaných „milostných obrazů“ a přitahovaly po staletí do míst svého trvalého vystavení zájem četných poutníků. Platí to o Madonách ze Zbynic a Dobrše nebo o monumentální soše Panny Marie z Nezamyslic. Expozice, obsahuje téměř pět desítek reprezentativních ukázek středověkého umění zejména z oblasti horního a středního Pootaví. Výstavě předcházel rozsáhlý vědecký výzkum, v jehož čele stojí přední historik umění – univerzitní profesor PhDr. Ing. Jan Royt, PhD. K předchozím „gotickým“ výstavám v Západočeské galerii v Plzni a v Národní galerii v Praze ale i k obsahu výstavní expozice v Kašperských Horách nyní vychází v nakladatelství Arbor Vitae jako kolektivní dílo obsáhlá a bohatě ilustrovaná kniha „Obrazy krásy a spásy“, kterou bude možno zakoupit nyní i na výstavě v kašperskohorském muzeu.

České gotické umění patří k tomu nejlepšímu, čím naše země přispěly k světovému kulturnímu dědictví. I proto stojí za to shlédnout jedinečnou výstavu v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, která ukazuje kulturní vyspělost našeho kraje ve středověku.

Výstava se koná u příležitosti 90.výročí založení muzea v Kašperských Horách

a k připomínce půl tisíciletí od vzniku velké archy Mistra Oplakávání ze Zvíkova

pro chrám v Kašperských Horách.